Úvod

CO JE TO CITY WAKE

CITY WAKE je jednou z aktivit společnosti CITY SPORTS s.r.o., která, jak název napovídá, se zaměřuje na poskytování sportovního vyžití pro obyvatele měst.  Hlavním cílem CITY WAKE je nabídnout možnost vodního lyžování a wakeboardingu.  Chceme rozvíjet tento sport, a proto potřebujeme, aby naše vleky byly jednoduše dopravně a finančně dostupné zejména pro děti a mládež.  Snažíme se vleky umisťovat v lokalitách, ke kterým je možné dojet MHD nebo na kole.  Děti tak nemusejí žádat rodiče, aby je odvezli a mohou náš wake park využít tak, jako například skate park.

bw fb

Nechceme, aby naši klienti museli stát frontu, a proto umožňujeme využívání vleku na základě rezervací.  V případě zájmu Vám půjčíme vodní lyže nebo wakeboard.  Všichni klienti dostanou půjčení přilby a vesty zdarma.

LOKACE BRNO

Po letech snažení jsme získali všechna potřebná souhlasná stanoviska a vyjádření a CITY WAKE Brno je realita.  Dostali jsme stavební povolení a v roce 2015 jsme umístili budovu zázemí, která slouží také jako půjčovna. V červnu 2016 jsme instalovali vlek.  S délkou lana 200 metrů máme druhý nejdelší liniový vlek v České republice. 

Podívejte se na video o našem vleku v Brně:

Bohužel, zastupitelé městské části Brno-Bystrc nám nepovolili umístit sloupy do vody, a tak počátečních třicet metrů dráhy vleku vede kolem opěrné zdi terasy u Rybářské bašty a tím je dráha zkrácena na 170 metrů.  I tak patří náš vlek k nejdelším a jízda u nás je zážitkem.  Poprvé v historii Brna jsme umožnili jízdu na vleku po hladině Brněnské přehrady.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

V červenci 2016 na vleku v Brně proběhl zkušební provoz a vlek získal certifikát a byl shledán technicky způsobilým.  V srpnu 2016 byl vlek zkolaudován.  Od srpna 2016 je vlek v plném provozu. Od roku 2017 liniové vleky pro vodní lyžování a wakeboarding spadají pod dozor Drážního úřadu. V květnu 2017 proběhla na vleku v Brně kontrola pro vlek byl vydán průkaz určeného technického zařízení. Kopie těchto dokumentů můžete shlédnout níže:

Bezpečnost vleku bereme vážně a v dubnu 2018 proběhla defektoskopická kontrola tažného lana a lano je v perfektním stavu. Na rozdíl od jiných obdobných vleků, náš vlek nepoužívá kotevní lana, ale kotevní konstrukci, takže je tímto vyloučeno přetržení kotevního lana.

Wakeboarding, wakeskating, vodní lyžování na Priglu je jednoduše dostupné pro všechny ridery z Brna. Přijeďte šalinou, autem, nebo na kole! V sezoně 2017 jezdíme dle platného ceníku.

LOKACE PRAHA

Projekt našeho vleku také chystáme na údolní nádrži Džbán v Praze.  Nejprve nám jeden úřad vlek povolil, ale v zápětí se projekt zadrhl na absurdním vyjádření životního prostředí, že by lano vleku esteticky narušilo pohled na krajinu.  V této lokalitě však přes vodu vede sedm lan vysokého napětí.  Stalo se to, čeho jsme se obávali.  Vlek si v přesně stejné místě postavil někdo jiný.  Že by jejich lana byla neviditelná?  My to ale nevzdáváme a naše snaha za CITY WAKE Praha pokračuje.

city-wake-dzban-breh

LOKACE KROMĚŘÍŽ

Rada města Kroměříž odsouhlasila náš záměr postavit vlek na zatopené bývalé pískovně Bágrák na okraji Kroměříže.  Požádali jsme o pronájem pozemku, ale město nakonec změnilo názor o stoosmdesát stupnů kvůli tlaku rybářů.

Lokace vleku Kroměříž

DALŠÍ LOKACE

Náš tým připravuje také další lokace, které jsme se však prozatím rozhodli nezveřejňovat.  V České republice je velmi těžké prosadit vodní lyžování a wakeboarding, zejména kvůli extrémně silné rybářské lobby.  Česká republika nemá prakticky žádná přírodní jezera a má tedy oproti jiným zemím velmi málo vodních ploch s čistou vodou.  Ano, máme mnoho rybníků, ale jak název napovídá, ty jsou zejména pro ryby, a proto je v nich velmi zakalená voda.  Zakalená proto, protože do ní ryby kálí.  Problém je, že rybáři považují veškerou vodu za jejich a to i vodu na štěrkovnách a na přehradách, kde by mohla být mnohem čistší. Už několik našich vleků nebylo schváleno kvuli rybářům.  Přitom jízda po hladině zlepšuje kvalitu vody díky neustálému okysličování.

KLOUZÁNÍ PO VODĚ JE NÁVYKOVÉ

Kdo jednou vyzkouší klouzání po vodě, ten bude chtít jezdit pořád, a proto přinášíme tento sport k Vám.

1

RADOST Z POHYBU NA VODĚ PŘÍMO VE MĚSTĚ

Pokud se chcete naučit jezdit na vodních lyžích nebo na wakeboardu, nemusíte jezdit daleko, ale můžete zažít adrenalin z klouzání po vodní hladine přímo ve Vašem městě.  Stavíme vleky v blízkosti našich jezdců.

LINIOVÝ VLEK JE VELMI VHODNÝ PRO ZAČÁTEČNÍKY

Liniový vlek je vhodný pro výuku, protože může přizpůsobovat rychlost jízdy. Jezdec, který spadne, nemusí plavat ke břehu a jít zpět k základně pěšky.

ZÁBAVA I PRO POKROČILÉ

Malý vlek je kopec zábavy i pro zkušené jezdce. Díky zvýšenému lanu mohou skákat nebo trénovat freestyle na překážkách.

pavel-trcala-raley-city-wake-brno

INICIÁTOR PROJEKTU

Majitel CITY WAKE, součásti firmy CITY SPORTS s.r.o., je brněnský lyžař, surfař a podnikatel Pavel Trčala.  Jako nadšený wakeboardista je Pavel každoročně také wakeboardovým vlajkonošem před ohňostroji na hladině Brněnské přehrady.5

 


CO JE TO WAKEBOARDING

Jedná se o populární vodní sport, který vznikl kombinací vodního lyžování a surfingu.  Jezdec na wakeboardu může být tažen lodí nebo vlekem.  Na vodní ploše může dělat triky na vodě, nebo může trénovat freestyle na překážkách.  Každá jízda zaručuje vzrušující zážitek.

CO JE TO PADDLEBOARDING

Kromě ježdění na wakeboardu a vodních lyžích nabízíme na našich vlecích k zapůjčení také paddleboardy.  Jedná se o prkno s dlouhým pádlem, na kterém se můžete plavit po vodní ploše nebo se jen nerušeně opalovat.  Tento sport je známý také pod zkratkou SUP, neboli Stand-Up-Paddle, pádlování ve stoje.

WP_20160826_002